Svet-Stranek.cz
ŠKODA AUTO

Používáné zkratky v automobilovém průmyslu:Osobní stránka na adrese: tondas.diskutuje.cz

Používáné zkratky v automobilovém průmyslu

Vítejte na mích stránkách, doufám, že vám budou něčím přínosné... můžete mě kdykoliv kontaktovat na:
e-mail: A.Streiftau@seznam.cz
icq:418 009 749
4WD (Four-Wheel Drive) - pohon všech čtyř kol.
4WS (Four-Wheel Steering) - řazení všech čtyř kol.
ABC (Active Body Control) aktivní zavěšení kol, elektronicky řízené hydraulické válce na nápravách kompenzují kolísání a sklon karosérie při akceleraci při jízdě v zatáčce nebo brždění.
ABD (Automatisches Brems-Differential) - automatická diferenciálová brzda, funguje podobně jako ASR, při prokluzování při malých rychlostech přibrzďuje kolo (Porsche).
ABD (Automatisches Brems-Differential) - automatická diferenciálová brzda, funguje podobně jako ASR, při prokluzování při malých rychlostech přibrzďuje kolo (Porsche).
ABS
ABS IR INDIVIIDUAL
ABS MAR
ABS MIR MODIF
ABS SHR SELECT HIGH
ABS SLR SELECT LOW (Anti-Lock Brake Systém) - protiblokovací systém brzd, při blokování některého kola při brždění sníží na něm působící brzdný tlak.
ACC (Adaptive Cruise Control) - protiblokovací systém brzd, při blokování některého kola při brždění sníží na něm působící brzdný tlak.
ACE (Active Cornering Enhancement) - aktivní rozšíření pro změny směru, za pomoci hydraulických válců je v zatáčkách stabilizovaná nadstavba (Rover).
ACTIVE LSD (Active Limited Slip Differential) - aktivní rozšíření pro změny směru, za pomoci hydraulických válců je v zatáčkách stabilizovaná nadstavba (Rover).
ADA (Active Drive Assist) - aktivní asistence jízdy, podle stereoskopického obrazu získaného ze dvou CCD kamer palubní počítač vyhodnocuje situaci před vozidlem, v případě potřeby upozorní řidiče na nebezpečí nebo sám ubere plyn a přibrzdí (Subaru).
ADA Atmosphärendruckbhängiger Vollastanschlag) - zařízení pro snižování množství vstřikovaného paliva vznětového motoru ve větších nadmořských výškách.
ADA (Auto Directional Antenna) - systém několika antén se samostatnými tunery.
ADS (Adaptive Damping Systém) - adaptivní systém tlumení, automatické přizpůsobení charakteristiky tlumičů pružení okamžitým podmínkám na cestě.
ADS (AntiADA (Auto Directional Antenna) systém proti odcizení vozidla.
AGR (Abgasrückführung) - zpětné přivádění (recirkulace) výfukových plynů do nasávaného vzduchu, snižuje spotřebu a obsah NOx ve výfu- systém několika antén se samostatnými tunery.
AGS (Adaptive Getriebesteuerung) - přizpůsobivé řízení převodovky, automatický systém rozhodující o vhodném přeřazení
ADS (Adaptive Damping Systém) - adaptivní systém tlumení, automatické AHK (Aktive Hinterachs-Kinematik) - aktivní kinematika zadní nápravy, zadní náprava je automaticky otáčená v závislosti od výchylky volantu a rychlosti vozidla (BMW).
AHS (Automated Highway Systém) - automatizovaný dálniční systém, projekt plnoautomatického řízení vozidel na dálnici (USA).
AKR (Antiklopfegelung) - regulace proti detonačnímu klepání (Mercedes-Benz, Audi).
AKS Automatisches Kupplungbetätigungssystem) - automatický systém ovládání spojky (Mercedes-Benz).
ALB (Antti-Lock Brake) - protiblokovací systém brzd (Honda).
ALDA (Absolut-Ladedruckbhängiger Mengenanschlag) - systém regulace množství vstřikovaného paliva v závislosti od nadmořské výšky.
ALR (Automatic Load Regulator = AZR
APS (Auto Pilot Systém) - inteligentní navigační systém firmy Bosch - Blaupunkt, údaj o poloze se získává z GPS, okamžitý směr jízdy se zjišťuje snímačem zemského magnetického pole, všechno se vyhodnocuje za pomoci elektronické mapy na CD-ROM.
ARC (Automatic Ride Control) - automatická kontrola jízdy, přizpůsobovaní tuhosti tlumičů pružení podmínkám na cestě (Ford, Jaguar).
ARF (Abgasrückführung) - zpětné přivádění (recirkulace) výfukových plynů do nasávaného vzduchu, snižuje spotřebu a obsah NOx ve výfukových plynech.
ARI (Autofahrer-Rundfunk-Information) - rádiový dopravní informační systém, informace o aktuální situaci na cestě jsou přijímané autorádiem.
ARS (Advanced Restraint Systém) - pokročilý zádržný systém, zahrnuje inteligentně ovládání spouštění airbagů na základě informací o obsazení sedadel, hmotnosti cestujících a poloze sedadel, přizpůsobení objemu nafouknutých airbagů aktuální situaci, ovládání napínačů pásů apod.
ASC (Automatik Stability Control) - automatická kontrola stability, rozpoznává různé otáčky předních a zadních kol a brání prokluzování kol, do 40 km/h brzdí příslušné kolo, nad 40 km/h redukuje točivý moment motoru, ovládá při tom škrtící klapku i předstih zapalování (BMW).
ASC + T (Automatic Stability Control and Traction) - automatická kontrola stability a trakcí, rozšíření systému ASC o ovládání zadních brzd, které umožňuje i kontrolu trakcí (BMW).
ASD (Automatisches Sperr-Differential) - automatická uzávěrka diferenciálu, zapíná se, jak je součinitel tření mezi kolem a podkladem na jedné straně vozu výrazně menší jako na druhé, při brždění se automaticky vypne, aby neovlivnila ABS.
ASF (Active Safety Four) - systém aktivní bezpečnosti, zahrnuje ovládání automatické převodovky, jako i systémy ASR a 4WS.
ASG (Automatic Stop a GO-Mitsu)
ASMS (Automotive Stability Management Systém) - vozidlový systém managmentu stability, systém DDC zahrnující i kontrolu trakcí vyvinutý firmou ITT.
ASR (Antriebs-Schlupf-Regelung) - protiprokluzovací systém kol, jak některé hnací kolo začne prokluzovat, snižuje přiváděný kroutící moment motoru a za pomoci části systému ABS ho i přibrzdí.
ASSYST (Active Service System) - aktivní servisní systém (Mercedes-Benz).
AST (All Season Traction) - trakce v každém ročním období, systém zjišťuje, zda nedochází ke smyku zadních kol, v případě potřeby přibrzďuje nebo ubírá plyn, používá se jako nové označení systémů ASC a ASC+T (BME).
ASU (Automatische UKW-Störunterdrückung) - automatické potlačení rušení autorádií na VKV zapalováním motoru.
ASV (Advanced Safety Vehikle) - pokročilé bezpečné vozidlo, projekt japonského ministerstva dopravy podporovaný japonskými výrobci vozidel, jehož cílem je bezpečné osobní vozidlo pro budoucí století.
ATC (Active Tilt Control) - aktivní kontrola náklonu, hydraulické válce stabilizují náklony karosérie při přejezdech zatáčkou.
ATC (Adaptive Transmission Control) - přizpůsobilé řízení přeřazování, pracuje podobně jako AGS (Jaguar).
ATF (Automatic Transmission Fluid) - kapalina pro automatickou převodovku.
ATL (Abgasturbolader) - turbodmychadlo poháněné výfukovými plyny.
ATTS (Active Torque Transfer Systém) - aktivní systém přenosu kroutícího momentu, při přejezdu zatáčkou je za pomoci speciálního diferenciálu přenášený větší krouživý moment na venkovní koleso (Honda).
ATM (Adaptive Transmission management)
AUC (Automatisch Umluft Control) - automatická kontrola provzdušnění, systém zjišťuje koncentraci CO, NOx a etalonů v kabině, v případě potřeby reguluje přívod čistého vzduchu (BMW).
AVG (Automated Vehicle Guidance) - souhrnné označení systémů pro plnoautomatické vedení automobilu s minimálními zásahy řidiče.
AWD (All-Wheel Drive) - pohon všech kol
AZR
BAS (Brake Assist Systém) - systém asistence při brždění, individuálně vyhodnocuje počínání si každého řidiče při brždění, jak řídící jednotka vyhodnotí podle údajů ze senzorů situaci jako kritickou, naplno zabrzdí a tím předchází případným chybám řidiče.
BA (Bremssystem), nové označení Telligent - elektronicko-pneumatický brzdový systém nákladních automobilů Mercedes.
BIT (Board Information Terminal) - palubní informační terminál.
BRAKE BY WIRE - elektronické brzdy, hydraulická soustava je úplně nahrazená elektronickým brzdovým pedálem spojeným s řídící jednotkou, kolové brzdy jsou ovládané servomotory napojenými na řídící jednotku.
CAN BUS CONTROL AREA NETWORK
CAN HS HIGH SPEED
CAN LS
CBC (Cornering Brake Control) - kontrola brzd při zatáčení, zabezpečuje stabilitu při brždění a současné změně směru, palubní počítač reguluje brzdový tlak na jednotlivých kolech (BMW).
CBS (Dual Combined Brake Systém) - dvojí kombinovaný brzdový systém motocyklů.
CCS (Controlled Combustion Systém) - řízený systém spalování, kontroluje množství nespálených uhlovodíků ve výfukových plynech.
CDI (Capacitor Discharge Ignition) - kondenzátorové zapalování
CDI (Common Rail Direct Injection) - přímé vstřikování Common Rail.
CFI (Central Fuel Injection) - centrální vstřikování paliva.
CD-ROM (Compact Disc - Read Only Memory) - CD jako paměťové médium, např. pro GIS jako součásti navigačních systémů, nevýhodou je nedostatečná možnost aktualizace uložených dat.
CIFI (Cylinder Individul Fuel Injection) - indiviální vstřikování paliva do válců.
CNG (Compressed Natural Gas) - stlačený zemní plyn
CPU (Centran Processing Unit) - centrální procesorová jednotka, elektronická řídící jednotka palubních počítačů.
CR COMMON RAIL
CVCC (Compoud Vortex Controled Dcombustin) - Honda
CVT (Continuously Variable Transmission) - převodovka s plynule měnitelný převodovým poměrem.
CZ (Cetanzahl) - cetanové číslo
DAB (Digital Audio Broadcast) - digitálně zvukové vysílání (digitální rádio), nástupce systému RDS/TMC, umožňuje přenášet větší množství dat (multimédia).
DAM (Driver Alertness Monitoring) - monitorovací systém pohotovosti řidiče, za pomoci infračervené kamery se snímají pohyby očí řidiče, případně se sleduje vybočení vozidla z jízdního pruhu.
DAS (Driver Attention Monitoring Systém) - monitorovací systém pozornosti řidiče, systém firmy Mitsubishi pro sledování stupně pozornosti, kterou řidič užitkového vozidla věnuje jízdě, senzory sledují styl jízdy a systém zvukem upozorňuje na nebezpečí opuštění jízdního pruhu.
DCU (Diesel Control Unit) - řídící jednotka vznětového motoru (Mercedes-Benz, Lucas).
DDC (Dynamic Drive Control) - dynamická kontrola jízdy, komplexní systém pro korekci chování vozidla při přejezdu zatáčkami, zpracovává údaje ze snímačů točení okolo svislé osy vozidla, příčného zrychlení, netočení volantu, otáček kol a tlaku v brzdové soustavě a na jejich základě úpravou kroutícího momentu motoru a přibrzďováním jednotlivých kol upravuje přetáčivost nebo nedotáčivost (např. systémy ESP, VDC nebo PSM).
DDE (digitale Dieselelektronik) digitální elektronika vznětových motorů (BMW).
DEB (Daf Engine Control)
DEKRA
DFI (Digital Fuel Injection) - digitální vstřikování paliva.
DGPS (Diagnose und Informationssystem) - rozšíření systému GPS.
DIS (Digital Idling Stabilisator) - digitální stabilizátor volnoběhu (Bosch).
DISA (Differenzierte Sauganlage) - proměnlivá délka sacího potrubí v závislosti o otáček motoru (BMW).
DLI (Distributorless Ignition) - zapalování bez rozdělovače (Toyota).
DLS (Digitale Leerlaufstabilisierung) - digitální stabilizátor volnoběhu (Bosch).
DME (Digitale Motor-Elektronik) - digitální elektronika motoru, řídí komplexně činnost motoru (BMW).
DOHC (Double Overhead Cam) - konstrukce motoru s rozvodem s visutými ventily a dvěmi vačkovými hřídeli na hlavě válců.
DRIVE BY WIRE - řízení po drátě, náhrada mechanického ovládání elektronickým, volant, brzdový a plynový pedál nahrazuje pákový ovladač (joystick), z kterého se informace elektronicky přenáší do řídící jednotky ovládající mechanické prvky jako převodku řízení, brzdy a ovládání motoru.
DSC (Dynamic Stability Control) - dynamická kontrola stability, systém pracující podobně jako DDC (BMW).
DSM (Driver Status Monitoring) - monitorování stavu řidiče.
DSP (Dynamisches Schaltprogram) - dynamický program řazení automatické převodovky v závislosti od jízdní situace (Audi).
DSTC NEBO DSCT (Dynamic Stability and Traction Control) - dynamická kontrola stability a trakcí, systém DDC firmy Volvo.
DTR (Distronic Systém) - systém ACC firmy Mercedes - Benz.
DVVT (Dynamic Variable Valve Timing) - Daihatsu
DWA (Diebstahlwarnanlage) - zařízení proti odcizení vozidla, zajišťuje dveře a otvírací střechu, vniknutí do vnitra sleduje za pomoci ultrazvuku.
EAS (Electronic Air Suspension) - elektronicky ovládané pneumatické pružení (Ford).
EAT (Electronic Automatic Transmission) - elektronická automatická převodovka (Ford).
EBD (Electronic Brake Distribution) - elektronické rozdělení brzdných sil, zohledňuje změnu zatížení náprav při brždění a podle toho reguluje velikost brzdných tlaků na kolech.
EBL (Eletronic Brake Limiter = EBV
EBS (Electronically Controlled Braking Systém) - elektronicky řízený brzdový systém (Scania).
EBV (Elektronische Bremskraftverteilung) - elektronické rozdělení brzdných sil, zohledňuje změnu zatížení náprav při různých jízdních situacích a podle toho reguluje velikost brzdných sil.
ECA (Electronic Control Assembly) - elektronická řídící jednotka (Ford).
ECC (Electronic Climate Control) - elektronické řízení klimatizace.
ECCS (electronic Concentrated Engine Control) - elektronické koncentrované řízení motoru (Nissan).
ECGI (Electronic Controlled Gasoline Injection)
ECM (Electronic Control Module) - elektronický řídící modul (podle OBD II).
ECU (Electronic Control Unit) - elektronická řídící jednotka
ECVT (Electronic Continuous Variable Transmission) - elektronická převodovka s plynule měnitelný převodovým poměrem.
EDC (Electronic Damping Control) - elektronické přízpůsobení tuhosti tlumičů podmínkám na cestě (BMW).
EDC (Electronic Diesel Control) - elektronické řízení vznětového motoru (Ford).
EDIS (Electronic Digital Ignition Systém) - elektronický digitální systém zapalování (Ford).
EDL (Electronic Differential Lock) - elektronická uzávěrka diferenciálu.
EDS (Elektronische Differentialsperre) - elektronická uzávěrka diferenciálu, při rozjezdě přibržďuje poháněná kola tak, aby nepřicházelo k prokluzování, při vyšších rychlostech se vypíná a jeho funkci přebírá ASR.
EEC (Electronic Engine Control) - elektronické řízení motoru (Ford).
EFE (Early Fuel Evaporation) - rychlé odpaření paliva (Texas Instruments).
EFH Elektrische Fensterhebung) - elektrické ovládání oken.
EFI (Electronic Fuel Injection) - elektronické vstřikování paliva (Ford).
E-GAS - elektronický plynový pedál, informace o stlačení plynového pedálu se nepřenáší mechanicky, ale výhradně elektronicky, což je výhodné zejména v kombinaci s jinými systémy (např. DDC).
EGO (Exhaust Gas Oxygen) - lambda sonda
EGR (Exhaust-Gas Recirculation) - recirkulace výfukových plynů.
EGS (Elektronische Getriebe-Steuerung) - elektronické řízení převodovky (BMW).
EHB (Electro Hydlaulic Brake) - elektrohydraulická brzda (Bosch).
EHC (Electrically Heated Catalyst) - elektricky ohřívaný katalyzátor (Honda).
ELB (Electronic Limited Braking)
ELOS (Einsatz-, Leit- und Ortungs-Systém) - telematický systém pro přenos dat o poruchách a přivolání pomoci v případě nouze (BMW).
ELS (Elektronische Leerlauf Stabilisierung) - elektronická stabilizace volnoběhu (Bosch).
EMB (Electro Mechanical Brake) - elektromechanická brzda (Bosch).
EMD (Engine Management and Diagnostics) regulace a dia-gnostika motoru
EML (elektronische Motorleistungregelung) - elektronická regulace výkonu motoru, mechanickou vazbu mezi plynovým pedálem a škrticí klapkou nahrazuje elektronika, navíc nahrazuje tempomat (BMW).
EMS (Engine Management Systém) - systém manažmentu motoru
EMS (Elektronische Motorleistungssteurung) - elektronická regulace výkonu motoru, mechanickou vazbu mezi plynovým pedálem a škrtící klapkou (vstřikovací čerpadlem) nahrazuje elektronika, systém E-gas.-
EMV (Elektromagnetische Verträglichkeit) - elektromagnetické opojení vozidla
ENC Electronic Noise Control) - elektronická redukce hlučnosti, systém snižující hlučnost generováním "protihluku", který ruší hluk způsobený vozidlem.
ENR (Elektronische Niveau Regelung) - elektronická regulace úrovně a světlé výšky, zabezpečuje aby byla nadstavba při nerovnoměrném zatížení ve vodorovné poloze s dostatečnou světlostí (Mercedes-Benz).
EPAS (Electric Power Assisted Steering) - elektrický posilňovač řízení, výhodou je nezávislost posilňovacího účinku na otáčkách motoru (Lucas).
EPB (Electronic proportioned Braking)
EPB (Electropneumatische Bremse)
EPS (Electrically assisted Power Steering) - elektrický posilňovač řízení, výhodou je nezávislost posilňovacího účinku na otáčkách motoru (Honda).
ERE (Elektronisches Reiheneinspritzsystem) - elektronický řadový (in-line) vstřikovací systém (Mercedes-Benz).
ESA (Electronic Spark Advance) - elektronické nastavení předstihu zapalování (Toyota, Mazda).
ESC (Electronic Spark Control) - elektronické řízení zapalování
ESP (Electronic Stability Programme) - elektronický program stability, pokročilý systém DDC vyvinutý firmou Bosch, používá ho BMW, VW, Mercedes-Benz.i
ESR (Elektronische Schlupfreduzierung) - elektronická redukce prokluzování, obdobně jako ASR.
EST (Electronic Spark Timing) - elektronické časování jiskry.
ESV (Experimental Safety Vehicle) - experimentálně bezpečné vozidlo, projekt vozidla se zvýšenou bezpečností.
ETC (Electronic, Traction Control) - elektronická kontrola trakce, v případě potřeby zlepšuje trakci snížením přiváděného kroutícího momentu, ovládá škrtící klapku (Opel, BMW).
ETS (Electronic Traction Systém) -elektronický trakční systém, přibrzďuje kolo, které se točí příliš rychle, na rozdíl od automatické uzávěrky diferenciálu funguje až do 40 km/h, respektive 80 km/h při akceleraci (Mercedes-Benz).
EUI (Electronic Unit Injector) - elektronická vstřikovací jednotka (Lucas).
EUP (Electronic Unit Pump) - elektronické čerpadlo.
EVB (Exhaust valve brake) - MAN - motorová kompresní brzda.
EVE (Elektronisches Verteiler-Einspritzsystem) - elektronický rozdělovací vstřikovací systém (Mercedes Benz).
EVT (Electronic Valve Timing) - elektronické časování válců (Siemens).
EWS (Elektronische Wegfahrsperre) - elektronická zábrana jízdy, imobilizér s čipem integrovaným v klíči (BMW).
EZ (Elektronische Zündanlage) - elektronické zapalování.
FCD (Floating Car Data) - systém přenášející údaj o rychlosti pohybu vozidla do městského počítače řídícího provoz.
FCS Fail-safe Cooling Systém) - nouzový chladící systém, v případě poruchy chlazení elektronika sníží výkon motoru tak, aby vozidlo bylo schopné nouzového dojezdu (Ford).
FCW (Frontal Collision Warning) - varování před čelním nárazem, systém podobný ACC, na základě údajů z radaru je řidič v případě potřeby varovaný (Ford).
FDI (Fuel Direct Injection) - přímé vstřikování paliva (Audi).
FDR (Fahrdynamik-Regelung) - regulace jízdní dynamiky, systém DDC firmy Bosch, kontroluje prokluzování kol i stabilitu vozidla při změně směru.
FDS (Fahrzeugdiagnosesystem) - systém vozidlové diagnostiky (Mercedes-Benz).
FID (Fahrer-Informations-Display) - informační displej řidiče.
FLC (Fuzzy Logic Control) - regulace pracující na principu fuzzy logiky, která na rozdíl od klasiké booleovské logiky využívající jen hodnoty lob. 1 a log. 0 dokáže popsat i stavy charakterizované hodnotami celého intervalu od 0 po 1.
FLINO
FMR (Fahrzeugmotorregelung) - systém regulace motoru (Mercedes-Benz).
FPS (Fahrmotor regulation)
FWD (Four Wheel Drive) - pohon 4x4.
GDI (Gasoline Direct Injection) - přímé vstřikování benzínu (Mitsubishi).
GIS (Geographical Information Systém) - geografický informační systém, inteligentní digitální mapy používané v navigačních systémech.
GMR (Giermoment Regelung) - regulace momentu otáčení okolo svislé osy, všeobecné označení systémů pro regulaci točení vozidla.
GPS (Global Positioning Systém) - globální satelitní navigační systém, umožňuje stanovit v kteroukoliv dobu a kdekoliv na světě okamžitou polohu a nadmořskou výšku.
GSM (Global Systém for Mobile Communication) - globální systém pro mobilní komunikaci, mimo telefonních hovorů slouží i na přenos dat, automatické nouzové volání a odeslání informací o technických problémů vozidla do servisní centrály.
HDI (High Pressure Direct Injection) - vysokotlakové přímé vstřikování (PSA).
HEGO (Heated Exhaust Gas Oxygen sensor) - zahřívaný senzor kyslíku ve výfukových plynech (Ford).
HEI (High Energy Ignition) - vysokoenergetické zapalování
HEUI (Hydraulically actuated Electronic Unit Injector) - hydraulicky oládaná elektronická vstřikovací jednotka.
HEV (Hybrid Electric Vehicle) - hybridný elektromobil.
HID (High Intensity Discharge) - výbojkové (xenónové) světelné zdroje.
HKZ (Hochspannungskondensatorzüdung) - vysokonapěťové kondenzátorové zapalování firmy Bosch (tyristorové zapalování).
HUD (Hueds-up Display) - projekce nejdůležitějších údajů z palubní desky na čelní sklo.
IC (Ignition Control) - kontrola zapalování.
ICC (Intelligent Cruise Control) - inteligentní kontrola jízdy, jiné označení pro ACC.
ICCS (Integrated Chassis Control Systém) - integrovaný systém ovládání podvozku, jednoduchý systém DDC ovládající jen brzdy předních kol, vyvinutý firmou Cadillac.
IDC (Infinite Door Check) - aretace otevření dveří v libovolné pozici (Ford).
IDE (Injection Directe Essence) - přímé vstřikování benzínu (Renault).
IES - integrovaný elektronický systém
IIDE (Indirect injection engine)
ITS (Infatable Tubular Structure) - nafukovací tubulární struktura, nový druh airbagu firmy BMW.
ITS (Inteligent Transportation Systems) - inteligentní dopravní systémy.
IVD (Interactive Vehicle Dynamics) - interaktivní dynamika vozidla, systém DDC firmy Ford.
IVHS (Intelligent Vehicle Highway Systém) - inteligentní vozidlový dálniční systém, telematický systém firmy Ford.
KDS (Kinematik Diagnose Systém) - jednotný systém diagnostiky geometrie zavěšení kol v servisech vozidel BMW.
KFZ (Kraftfahrzeug)
KE (Kontinuale elektronische Einspritzung) - kontinuální elektronické vstřikování (Bosch).
LAF (Linear Air/Fuel Sensor) - lineární senzor poměru vzduch/palivo (Honda).
LAMBDA SONDA - snímač volného kyslíku (O2) ve výfukových plynech. Prostřednictvím elektrického signálu podává řídící jednotce informaci o okamžitém složení směsi (o odchylce složení směsi od hodnoty lambda = 1) a tím umožňuje vykonat regulaci směsi na stechiometrický poměr-
LDA (Ladedruckbhängiger Vollastanschlag) - zařízení regulující množství vstřikovaného paliva při plném zatížení v závislosti od plnícího tlaku vzduchu přeplňovaného vznětového motoru.í
LDR (Leerlauf Drehzahl Regelung) - regulace otáček volnoběhu (Bosch).
LEV (Low Emission Vehicle) - vozidlo s nízkými emisemi podle požadavků předpisů v Kalifornii.
LFR (Leerlauf Füllung Regelung) - zkapalněný ropný plyn, směs propan-butanu, označuje se též jako Autogas.
LFS - sonda
LKW (Lastkraftwagen)
LPT (Low Pressure Turbo) - nízkotlakové přeplňování turbodmychadlem (Volvo).
LSA (Leichtbau, Stabilität, Agilität) - systém zavěšení zadní nápravy sportovních vozidel s motorem vzadu.
LSU - sonda
M+S (Mud and Snow) - bláto a sníh, označení zimních pneumatik.
MEMS (Modular Engine Management Sytém) - multiinformační displej, používá se v BMW.
ML (Mechanischer Lader) - mechanicky poháněné dmychadlo.
MON (Motor Octane Number) - oktanové číslo zjištěné motorovou metodou.
MPC (Mini People Carrier)
MPI (Multi Point Injection) - vícebodobé vstřikování (Bosch).
MSR (Motorschleppmomentregelung) - regulace kroutivého momentu motoru, doplňuje ASR tím, že při náhlém ubrání plynu a hrozícím smyku následkem brzdícího účinku motoru mírně přidá plyn.
MPV (Multi Purpose Vehicle)
MULTIPLEXING - princip použití jednotné vozidlové diagnostické zásuvky (štekr), na kterou jsou připojené všechny senzory, výkonné členy a moduly.
MZA (Mechanische Zusatzaufladung) - mechanické přídavné dmychadlo, které doplňuje turbodmychadlo při nižších otáčkách a při akceleraci.
NFZ (Nutzfahrzeug)
NKW (Nutzkraftwagen)
NVT (Nigt Vision Technology)
OBC (On Board Computer)
OBD (On-Board Diagnostics) - jednotný standard pro palubní diagnostiku, týká se řízení chodu motoru a emisí výfukových plynů (OBD, OBD II, E-OBD…).
OFF ROAD
OHC (Overhead Camhaft) - konstrukce motoru s rozvodem s visutými ventily a vačkovým hřídelem na hlavě válců.
OHV (Overhead Valve) - konstrukce motoru s rozvodem s visutými ventily a vačkovým hřídelem v bloku válců.
OTTO MOTOR
OZ (Oktanzahl) - oktanové číslo
PCC (Proximity-Controlled Cruising) - řízení jízdy na základě odstupu, systém ACC.
PD (Pumpeduese)
PDC (Park - Distance - Control) - kontrola parkovací vzdálenosti (BMW)
PDE (Pumpe - Düse-Enheit) - jednotka čerpadlo - dýza (Bosch).
PES (Pol\-Elipsoid-Systém) - konstrukce světlometů s eliptickým reflektorem se zdokonalenými projekčními vlastnostmi.
PFS (Particle Filter Systém) - PSA
PGMI (Programmed Multipoint Injection) - programované vícebodové vstřikování (Honda).
PLD (Pumpe - Leitung - Düse) - čerpadlo - vedení - dýza (Bosch).
PKW (Personenkraftwagen)
PLD (Pumpeleitungduese)
PROCO (Programmed Combustion) - Ford
PS (Power Stearing)
PSM (Porsche Stability Management) - manažment stability Porsche, systém DDC vyvinutý firmou Porsche).
PSV (Partielle Saugrohr Vorwärmung) - částečné předehřívání sacího potrubí (Mercedes Benz).
PTS (Parktronic Systém) - systém elektronické pomoci při parování, funguje na principu ultrazvukové echolokácie s využitím senzorů v předním a zadním nárazníku.
RC ENGINE (Rotary Combustion) #NÁZEV?
RDS (Radio Data Systém) - rádiový informační systém, digitální přenos dat vysílači VKV.
RE (Reiheneinspritzpumpe) - řadové vstřikovací čerpadlo vznětového motoru.
RKS (Reifenkontrollsystem) - elektronický systém kontroly tlaku vzduchu v pneumatikách.
RON (Research Octane Number) - oktanové číslo zjištěné výzkumnou metodou.
ROV (Rotierende Spannungsverteilung) - rozdělovač s točícím ramínkem.
RUV (Ruhende Spannungsverteilung) - systém zapalování se zapalovacími cívkami a koncovými zapalovacími stupni zvlášť pro každý válec, jiskra se vytváří podle informací ze snímače polohy vačkového hřídele..
SCS (Stop Control Systém) - protiblokovací systém brzd pro vozidla s předním pohonem. (Lucas-Girling).
SC (Schiebedach) - posuvná střecha.
SDI (Saugen dDirekt Injektione)
SFI NEBO SEFI (Sequential Fuel Injection) - sekvenční vstřikování paliva.
SIA (Service Interval Anzeige) - zobrazování servisních intervalů.
SI ENGINE (Spark Ignition)
SIPS (Side Impact Protection Systém) - systém ochrany proti bočnímu nárazu (Volvo).
SMG (Sequentielles M-Getriebe) - sekvenční převodovka M (BMW).
SMS (Short Message Systém) - systém přenosu krátkých textových zpráv.
SOHO SINGLE
SPI (Single Point Injection) - jednobodové vstřikování.
SRP (Systém for Restraint and Protection) - zádržný a ochranný systém firmy Renault, zahrnuje programově řízené airbagy, napínače bezpečnostních pásů, omezovače zatížení předních a zadních sedadel a opěrky hlavy.
STC (Stability and Traction Control) - kntrola stability a trakce (Volvo).
SULEV SUPER
SUV (Sport Utility Vehicle)
SUW (Smart Utility Wagon) - Mitsu
SV (Side Valve) - konstrukce motoru s rozvodem se stojatými ventily.
SVC (Saab Variable Compresion)
SZ (Spulen-Zündanlage) - cívkové zapalování
TAS (Traction Assistance Systém) - trakční asistenční systém, systém kontroly trakcí a stability ve vozidlech Bentley a Rolls Royce
TAS (Temperaturabhängingiger Startmengeanschlag) - systém, který při spouštění vznětového motoru reguluje množství vstřikovaného paliva v závislosti od teploty.
TC (Traction Control) - kontrola trakcí (Toyota)
TCS (Traction Control Systém) - systém kontroly trakcí, prevence prokluzování kol při akceleraci (Honda, Mitsubishi, Saab, Ford).
TDI
TRACS (Traction Control Systém) - systém kontroly trakcí, systém regulující prokluzování kol integrovaný s ABS ve vozidlech Volvo.
TELEMATIKA (Telematics) - komplexní navigační, komunikační a informační systém (GPS+GSM), přenáší aktuální zprávy o dopravní situaci na displej před řidičem, zprávy o poruchách automobilu odesílá do servisní centrály a při nehodě (aktivaci airbagů) odešle nouzové volání s informací o aktuální pozici.
TEMS (Toyota Electronically Modulated Suspension) - elektronicky modulované zavěšení kol (Toyota).
TIRIS (Texas Instruments Registration and Identification Systém) - registrační a identifikační systém firmy Texas Instruments proti odcizení vozidla.
TIS (Technisches Informations Systém) - technický informační systém používaný při servisu a údržbě BMW.
TMC (Traffic Message Control) - rozšíření systému RDS o přenos mluvených zpráv o aktuální dopravní situaci.
TPC (Tire Pressure Control) - kontrola tlaku vzduchu v pneumatikách (BMW).
TRC (traction Control) - kontrola trakce.
TRUST (Traktion und Stabilität) - trakce a stabilita, rozšířený systém EPM (MCC Smart).
TWC (Three Way Catalytic Converter) - trojcestný katalyzátor (Ford).
TWI (Tread Wear Indikator)
TZ (Transistor Zündung) - tranzistorové zapalování (Bosch).
UDC (Urban Drive Control) - systém AVG pro automatické vedení vozidla ve městě na základě informací o dopravní situaci z centrálního městského počítače.
UDS (Unfall-Daten-Speicher) - havarijní datový zapisovač, černá skříňka.
ULEV (Ultra Lew Emission Vehicles) - vozidlo s velmi nízkými emisemi podle amerických předpisů.
UMTS (Universal Mobile Telecommunication Systém) - univerzální systém pro mobilní telekomunikace, v budoucnosti nahradí GSM.
VANOS (Variable Nockenwellensteurung) - měnitelná geometrie vačkového hřídel (BMW).
VCP (Variable Cam Phasing) - variabilní časování vačkového hřídele (Jaguar).
VCT (Variable Camshaft Timing) - Ford.
VDC (Vehicle Dynamics Control) - řazení vozidlové dynamiky, systém obdobný jako DDC.
VE (Verteilereinspritzpumpe) - rozdělovací čerpadlo vznětového motoru.
VEB (Volvo Engine Brake) - motorová brzda Volvo (pro užitková vozidla).